Committees and Meetings

Terms of Reference

Advise and make recommendations to the Dean and Faculty of Education departments/units.

Explore, discuss and disseminate information regarding research initiatives and issues within the Faculty, University and wider community.

Members:

TBC

Members:

Jan Hare (Chair)

George Belliveau (LLED)

Samson Nashon (EDCP)

Mona Gleason (EDST)

Jenna Shapka (ECPS)

Robert Boushel (KIN)

Margaret Macintyre Latta (OSE)

Ex Officio:

Katy Ellsworth (DNSO)

Anna Bin (DNSO)

Clara Ng (DNSO)


Upcoming Dates 2021-22 Time Venue
TBC

University-Wide Committee Name Representative Name Department/School
Aboriginal Mental Health and Wellness Working Group TBC IND ED
Academic Oncology Meeting MCKENZIE, Dr. Don KIN
Athlete Career Transition UBC Advisory Committee BEAUCHAMP, Dr. Mark KIN
BC Sport Cardiology Centre WARBURTON, Dr. Darren KIN
Behavioural Ethics Review Board BOURNOT-TRITES, Dr. Monique LLED
Behavioural Research Ethics Board TBC TBC
Canada Research Chair Committee VERTINSKY, Dr. Patricia KIN
Canada Research Chair Nominations Internal Review Committee LI, Dr. Guofang LLED
Centre for Prison Health Research BUCHANAN, Dr. Marla ECPS
Centre for Teaching, Learning and Technology (CTLT) GALLA, Dr. Candace LLED
Centre for Teaching, Learning and Technology (CTLT) D'SILVA, Reginald LLED
Centre of Japanese Research Advisory Committee KUBOTA, Dr. Ryuko LLED
Centre of Korean Research Advisory Comittee KUBOTA, Dr. Ryuko LLED
Chair UBC GUNN IMS Advisory Board MCKENZIE, Dr. Don KIN
Clinical Kinesiology Certification Committee, School of Kinesiology WARBURTON, Dr. Darren KIN
College of Health Disciplines BUCHANAN. Dr. Marla ECPS
Committee of Faculty Business Administration MAHMOOD, Ayaz DNSO
Committee of Faculty Business Administration BIN, Anna DNSO
Internationalization Working Group ANDREOTTI, Dr. Vanessa EDST
English Language Institute Advisory Committee NORTON, Dr. Bonny LLED
English Language Institute Advisory Committee ZAPPA-HOLLMAN, Dr. Sandra LLED
Faculty Merit and Study Leave Committee TBC
Faculty Merit and Study Leave Committee TBC UBCO
Faculty Merit and Study Leave Committee TBC UBCO
Faculty Merit and Study Leave Committee TBC UBCO
Facilities Committee for Research Space TBC
Graduate Academic Policy Committee TBC
Graduate Committee, School of Kinesiology WARBURTON, Dr. Darren KIN
Graduate Council, Faculty of Graduate Studies PHELAN, Dr. Anne
Graduate Council, Faculty of Graduate Studies TBC
Graduate Council, Faculty of Graduate Studies TBC
Graduate New Programs and Curriculum Committee NASHON, Dr. Samson EDCP
Graduate Program Committee CHERKOWSKI, Dr. Sabre UBCO
Graduate Program Committee WETTERSTRAND, Greg UBCO
Graduate Program Committee CAMPBELL, Robert UBCO
Graduate Program Committee BROOM, Catherine UBCO
Graduate Program Committee RAGOONADEN, Karen UBCO
Graduate Program Committee DOUGLAS, Scott UBCO
Graduate Program Committee ARTHUR, Peter UBCO
Graduate Scholarship Committee, Faculty of Graduate Studies TBC
Green College Advisory Board VERTINSKY, Dr. Patricia KIN
Green College Faculty Council HODGES, Dr. Nikki KIN
Green College Media & Communications Committee HODGES, Dr. Nikki KIN
Green College Senior Fellow VERTINSKY, Dr. Patricia KIN
Human Early Learning Partnership (HELP) Director SCHONERT-REICHL, Dr. Kimberley ECPS
ICORD Executive Committee (Associate Director, Education) LAM, Dr. Tania KIN
Institutional Self Study (ISS) Steering Committee - ISS Subcommittee – Academic and Learning Environments FRANK, Dr. Blye DNSO
Integrated Process and Outcomes Committee BIN, Anna DNSO
Interdisciplinary Graduate Studies Program Chair WEBER, Dr. Barbara ECPS
Internal Natural Sciences and Engineering Research Council (NSERC) RTI Research Grant Review Committee INGLIS, Dr. Tim KIN
Master of Arts in Children's Literature (MACL) ASSELIN, Dr. Marlene LLED
Master of Arts in Children's Literature (MACL) FILIPENKO, Dr. Margot LLED
Master of Arts in Children's Literature (MACL) KENDRICK, Dr. Maureen LLED
Master of Arts in Children's Literature (MACL) ROGERS, Dr. Theresa LLED
ORS Standing Review Committee MACINTYRE LATTA, Margaret UBCO
Peter Wall Institute for Advanced Studies, ‘Institute Associate’ WILSON, Dr. Brian KIN
Peter Wall Institute of Advanced Studies, Mentorship Committee VERTINSKY, Dr. Patricia KIN
President’s Advisory Committee on Student Discipline MCKEE, Dr. Bill ECPS
Presidents Women’s Advisory Committee VERTINSKY, Dr. Patricia KIN
President's Working Committee on Disability Culture, Art and Equity LA ROCHELLE, Jessica IND ED
PDC (includes Summer Institute) BERG, Dr. Stephen UBCO
PDC (includes Summer Institute) ARTHURE,Peter UBCO
PDC (includes Summer Institute) WETTERSTRAND, Greg UBCO
PDC (includes Summer Institute) JOHNSON, Rob UBCO
Rick Hansen Fellowship Adjudication Committee WARBURTON, Dr. Darren KIN
Ritsumeikan Joint Advisory Committee ALTAN, Lisa LLED
Ritsumeikan Joint Advisory Committee D'SILVA, Dr. Reginald LLED
Ritsumeikan Joint Advisory Committee PARE, Dr. Anthony LLED
School of Health and Exercise Sciences Personnel Committee (UBCO) FRANKS, Dr. Ian KIN
Senate FRANK, Dr. Blye DNSO
Senate FAULKNER, Dr. Guy KIN
Senate KINDLER, Dr. Anna EDCP
Senate Appeals and Academic Standing Committee MCKEE, Dr. Bill ECPS
Senate Curriculum Committee FRANK, Dr. Blye DNSO
Senate Curriculum Committee FABER, Dr. Shawna ECPS
Senate Curriculum Committee BERG, Stephen UBCO
Senate Teaching & Learning Committee FRANK, Dr. Blye DNSO
Senate Teaching & Learning Committee MCKEE, Dr. Bill ECPS
Senior Appointment Committee (SAC), Chair FILIPENKO, Dr. Margot LLED
Senior Appointment Committee (SAC) O'DONOGHUE, Dr. Dónal EDCP
Social Sciences and Humanities Research Council (SSHRC) Partnership Grant Internal Review Committee GUNDERSON, Dr. Lee LLED
St John’s College Senior Fellow VERTINSKY, Dr. Patricia KIN
St John’s Membership Committee VERTINSKY, Dr. Patricia KIN
TLEF Review Committee JHANGIANI, Dr. Surita ECPS
UBC Faculty Association CORELLA MORALES, M. LLED
UBC Integrated Renewal Program MCKEE, Dr. Bill ECPS
UBC Strategic Plan Implementation Advisory Committee NG, Clara DNSO
Undergraduate Program Committee CHERKOWSKI, Sabre UBCO
Undergraduate Program Committee KLASSEN, Wendy UBCO
Undergraduate Program Committee BROOM, Catherine UBCO
Undergraduate Program Committee CAMPBELL, Robert UBCO
Undergraduate Program Committee RAGOONADEN, Karen UBCO
Undergraduate Program Committee MACLEAN, Anne UBCO
Vancouver Coastal Health Research Institute (VCHRI) Translation Research Training & Career Development Working Group (ICORD representative) LAM, Dr. Tania KIN
Vantage College ZAPPA-HOLLMAN, Dr. Sandra LLED
DNSO Dean's Office
EDCP Curriculum & Pedagogy
ECPS Educational & Counselling Psychology, & Special Education
EDST Educational Studies
LLED Language & Literacy Education
KIN School of Kinesiology
IND ED Indigenous Education
UBCO University of British Columbia Okanagan Campus

Terms of Reference

Advise departments and Dean on graduate policy within the Faculty.

Administer all graduate program and curriculum changes within the Faculty.

Coordinate and disseminate information on research methods courses offered throughout the Faculty.

Members:

Jenna Shapka , Chair (ORE)

Marina Milner-Bolotin (EDCP)

Andre Mazawi (EDST)

Bill McKee (ECPS)

Patricia Vertinsky (KIN) 

Bill Sheel (KIN) (Alternate)

Ling Shi (LLED)

 

Graduate Students:

There are 5 student representatives (one from each unit).

Faculty of Education JOHSC-Terms-of-Reference-1920

Faculty of Education JOHSC Information Page

Worker Representatives Work Area
Vicki Domansky, Co-Chair - CUPE 2950 Professional Development and Community Engagement
Silvia Almanza Alonso - CUPE 2950 Educational and Counselling Psychology, and Special Education
Fred Brown - CUPE 116 Curriculum and Pedagogy
Dr. Kerry Renwick - Faculty Association Curriculum and Pedagogy
Dr. Ali Abdi (A) - Faculty Association Ponderosa
Dr. Kim Zebehazy (A) - Faculty Association Educational and Counselling Psychology, and Special Education
Dr. Edward Kroc - Faculty Association Educational and Counselling Psychology, and Special Education
Matthew Duckworth - AAPS Teacher Education Office
Justine Huang (A) - CUPE 2950 Educational and Counselling Psychology, and Special Education

 

Employer Representatives Work Area
Katy Ellsworth - AAPS Dean's Office
David Sequeira, Co-Chair - AAPS Dean's Office
Joel Kobylka, Co-Chair (Alternate) - AAPS Teacher Education Office
Anna Bin - AAPS Dean's Office
Amy Kao - AAPS Kinesiology
Shermilla Salgadoe (A) - AAPS Department of Educational Studies
Halton Lin - AAPS (Alternate) Kinesiology

 

Resources/Guests Work Area
Wendy Osborne (Guest) Education Library
Faustina Cheung (Administrator) Dean's Office

Terms of Reference

Provide academic oversight of the Masters of Educational Technology (MET) program academic matters such as staffing, curriculum, admissions;

Assure the academic integrity of the program;

Provide financial and management oversight regarding budgetary issues;

Identify needs, problems and solutions related to MET program curriculum, courses and graduate student matters;

Review curriculum proposals; course revisions; course schedule; peer reviews of teaching and student evaluation of teaching data;

Provide academic oversight in administration of admissions and student progress, including reviewing admissions files;

Make recommendations and participate in design of advertisements for new positions and instructional hiring;

Members:

Teresa Dobson (Chair)

Andreea Cervatiuc (LLED)

Owen Lo (ECPS)

Michael Marker (EDST)

Susan Gerofsky (EDCP)

Leah Macfadyen (MET Associate Director)

David Vogt (MET Academic Advisor)

Ex-Officio: 

Mary Bryson (DNSO)

Vanessa Smith(MET Manager)

David Roy (MET SPA)

Mark Edwards (PDCE)

Terms of Reference

Members:

Mary Bryson, Chair (DNSO)

Lynne Tomilnson (PDCE)

Shelley Hymel (ECPS)

Samson Nashon (EDCP)

Mona Gleason (EDST)

George Belliveau (LLED)

Marianne McTavish (TEO)

Vanessa Smith (PDCE)

Terms of Reference

The key objective of FERAC is to identify and support members of the Faculty’s professoriate that are promising candidates for local, national and international research awards and prizes. With representation from all four departments and the School of Kinesiology, committee members will liaise with their own units to learn about promising departmental awards nominees and disseminate information about upcoming award and prize competitions.

Membership

Members
Dr. Mark Beauchamp, Chair, Professor (KIN) and Associate Dean, Research in Education
Dr. Vanessa Andreotti, Professor (EDST)
Dr. Laura Hurd Clarke, Professor (KIN)
Dr. Peter Gouzouasis, Professor (EDCP)
Dr. Joseph Lucyshyn, Professor (ECPS)
Dr. Bonny Norton, Professor (LLED)
Robert Olaj, Faculty Research Awards Facilitator (ORE)

Members:

  • Dr. Jan Hare (Co-Chair), Associate Dean, Indigenous Education
  • Dr. Marianne McTavish (Co-Chair), Associate Dean, Teacher Education
  • Silvia Almanza Alonso, Assistant to the Head, ECPS
  • Dr. Surita Jhangiani, Instructor, ECPS
  • Dr. Shannon Leddy, Instructor, EDCP
  • Dr. Guofang Li, Professor, LLED
  • Dr. Moss Norman, Assistant Professor, KIN
  • Alexis Okabe, Program Advisor, NITEP
  • Marny Point, Lecturer & Campus Coordinator, NITEP
  • Dr. Karen Ragoonaden, Professor of Teaching, OSE
  • Dr. Bahar Tajrobehkar, Research Associate

Support

  • Dr. Blye Frank, Dean & Professor
  • Michael Wilkinson (Staff Support – DNSO)

Chair:

Dr. Blye Frank, Dean

Members:

  • Dr. Patsy Duff, Associate Dean, Research
  • Dr. Jan Hare, Associate Dean, Indigenous Education
  • Dr. Lesley Andres, EDST
  • Dr. Nicola Hodges, KIN
  • Dr. Jennifer Jenson, LLED
  • Dr. Cynthia Nicol, EDCP
  • Dr. Bruno Zumbo, ECPS

Chair:

Dr. Blye Frank, Dean

Members:

  • Ms. Leah Baugh, Graduate Student (ECPS)
  • Dr. George Belliveau, Head/Professor, Department of Language and Literacy Education (LLED)
  • Dr. Joanna Cannon, Associate Professor (ECPS)
  • Dr. Dan Cox, Associate Professor (ECPS)
  • Dr. Shawna Faber, Instructor (ECPS)
  • Dr. Janet Jamieson, Professor (ECPS)
  • Dr. Vicki Knight, Assistant Professor (ECPS)
  • Mr. Jesse Liang, Administrative Manager (ECPS)
  • Dr. Richard Young, Professor (ECPS)

Chair:

Dr. Blye Frank, Dean

Members:

Dr. Patricia Duff, Associate Dean, Research

Dr. Pierre Walter, EDST

Dr. Cynthia Nicol, EDCP

Dr. Jennifer Jenson, LLED

Dr. Nicola Hodges, KIN

Dr. Bruno Zumbo, ECPS

Chair:

Dr. Blye Frank, Dean

Members:

Dr. Robert Boushel, Director and Professor, School of Kinesiology (KIN)
Dr. Lisa Loutzenheiser, Associate Professor (EDCP)
Dr. Shannon Leddy, Assistant Professor of Teaching (EDCP)
Ms. Kirsty Robbins, Graphic Designer (EDCP)
Ms. Gunita Gupta, graduate student (EDCP)
Dr. David Anderson, Professor (EDCP)
Dr. Douglas Adler, Assistant Professor of Teaching (EDCP)
Dr. Marina Milner-Bolotin, Professor (EDCP)
Dr. Peter Gouzouasis, Professor (EDCP)
Dr. Kerry Renwick, Associate Professor (EDCP)

Chair:

Dr. Blye Frank, Dean

Members:

Dr. Jennifer Shapka, Head and Professor (ECPS)
Dr. Ali Abdi, Professor (EDST)
Dr. Hongxia Shan, Associate Professor (EDST)
Ms. Shermila Salgadoe, Administrative Manager (EDST)
Ms. Shirley Hardman, graduate student (EDST)
Dr. Bathseba Opini, Assistant Professor of Teaching (EDST)
Dr. Claudia Ruitenberg, Professor (EDST)
Dr. Pierre Walter, Professor (EDST)
Dr. Sam Rocha, Associate Professor (EDST)
Dr. Michelle Stack, Associate Professor (EDST)
Dr. Deirdre Kelly, Professor (EDST)

Chris Spencer Foundation Professorship in Dyslexia

Chair:

Dr. Blye Frank, Dean

Members:

Dr. Patsy Duff, Associate Dean, Research and Professor (LLED)
Dr. Deb Butler, Professor (ECPS)

David F. Robitaille Professorship in Math and Science Education

Chair:

Dr. Blye Frank, Dean

Members:

Dr. Patsy Duff, Associate Dean, Research and Professor (LLED)
Dr. Jillianne Code, Assistant Professor (EDCP)

David Lam Chair in Multicultural Education

Chair:

Dr. Blye Frank, Dean

Members:

Dr. Patsy Duff, Associate Dean, Research and Professor (LLED)
Dr. Robinder Bedi (ECPS)

Chairs

Professor Andrew Szeri, Provost and Vice-President Academic, UBC Vancouver (Co-chair)
Professor Ananya Mukherjee Reed, Provost and Vice-President Academic, UBC Okanagan (Co-chair)

Membership

Members
Professor Sabre Cherkowski, Faculty of Education, UBC Okanagan (acclaimed as elected)
Professor Lee Gunderson, Faculty of Education, UBC Vancouver (acclaimed as elected)
Professor Bathseba Opini, Faculty of Education, UBC Vancouver (acclaimed as elected)
Professor Stephen Petrina, Faculty of Education, UBC Vancouver (acclaimed as elected)
Professor Kerry Renwick, Faculty of Education, UBC Vancouver (acclaimed as elected)
Simran Chalhotra, Undergraduate Student, Faculty of Education, UBC Vancouver (invited)
Shirley Swelchalot Hardman, Graduate Student, Faculty of Education, UBC Vancouver (elected)
Professor Tania Lam, Faculty of Education, UBC Vancouver (appointed)
Professor Surita Jhangiani, Faculty of Education, UBC Vancouver (appointed)
Professor Candace Galla, Faculty of Education, UBC Vancouver (appointed)
Dean Rickey Yada, Faculty of Land and Food Systems, UBC Vancouver (appointed)
Anna Bin, Director, Human Resources, Faculty of Education, UBC Vancouver (appointed)
Jackie Hallet, Executive Assistant to the Provost, UBC Vancouver (Secretary, non-voting)